17 Gru 2017

Czy naprawdę nigdy nie byliśmy nowocześni?

Zapraszamy na spotkanie Koła Naukowego Filozofii Kultury UŚ poświęcone relacji Kultury i Natury w kontekście podziału nauk i produkcji wiedzy. Czytamy książkę „Nigdy nie byliśmy nowocześni. Studium z antropologii symetrycznej” Brunona Latoura.

Chcemy m.in. zadać pytania o sposoby kształtowania się i produkcji wiedzy oraz konsekwencje tradycyjnego podziału nauk czy dyscyplin. Jednym z kluczowych elementów dyskusji będzie kwestia „nowoczesności” oraz oświeceniowej władzy rozumu. Mamy nadzieję spróbować zastanowić się nad tym, w jaki sposób tradycyjne pojmowanie Kultury i Natury wpływa na kształt współczesnej polityki oraz jaka jest społeczna wartość wiedzy. Czy propozycja Latoura pozwala przeorganizować nasz sposób myślenia i podążyć w nowym kierunku? Czy nie będziemy wtedy kontynuować odwiecznej rywalizacji pomiędzy Starym i Nowym? I – jeśli to prawda – jakie konsekwencje niesie ze sobą wiedza, iż nigdy nie byliśmy nowocześni?

 

Spotkanie odbędzie się 19 stycznia (piątek) o godz. 16:45 w sali 105a (Zakład Estetyki i Antropologii Przestrzeni) na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach.

 

Serdecznie zapraszamy!