11 Mar 2018

„Islamofobia. Anatomia i etiologia zjawiska” / wykład dr Moniki Bobako

Zapraszamy na wykład dr Moniki Bobako (UAM), autorki książki „Islamofobia jako technologia władzy”, który odbędzie się 16 marca w sali 208 Wydziału Filologicznego UŚ w Katowicach o godz. 16:30.

W życiu europejskich społeczeństw coraz silniej widoczne jest zjawisko zwane islamofobią. Czy stało się ono nieusuwalnym elementem naszego dyskursu społecznego i politycznego? Monika Bobako, autorka książki „Islamofobia jako technologia władzy”, bada różnorodne antyislamskie dyskursy, które konstruując islam jako zagrożenie, a muzułmanów jako „innych” i „obcych”, wyrastają często z bardzo odmiennych przesłanek. Niektóre z nich są częścią dyskursu krytycznego wobec religii w ogóle i wiążą się z oświeceniowymi ideami postępu, emancypacji i racjonalizmu, inne wyrastają z konserwatywnej troski o czystość chrześcijańskiego dziedzictwa i europejskiej tożsamości. Badaczka próbuje przedstawić wydarzenia polityczno-ekonomiczne z ostatnich dekad na tle historycznych związków Europy z islamem. Pokazuje przy tym, w jaki sposób wytworzone w epoce kolonialnej orientalistyczne wyobrażenia na temat tej religii kształtują dzisiejsze nastawienia wobec muzułmanów. Poszukując odpowiedzi na pytanie o przyczyny wzmagającej się w Europie antymuzułmańskiej ksenofobii, autorka szczególną uwagę zwraca na przemiany ekonomiczne związane z rozwojem neoliberalnego kapitalizmu, a także z kryzysem logiki rozwojowej, na której ufundowana została zachodnia nowoczesność.

Wstęp na wykład jest bezpłatny. Wydarzenie odbywa się w ramach organizowanego przez Koło Naukowe Filozofii Kultury cyklu „Zderzenia cywilizacji”. Po wykładzie zapraszamy do dyskusji.